Wiedza o społeczeństwie to interesujący, choć wbrew pozorom skomplikowany przedmiot. Wielu uczniów decyduje się na to, aby WOS zdawać na egzaminie maturalnym. Warto pamiętać, że od paru lat przedmiot ten dostępny jest jedynie na poziomie rozszerzonym. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że uczeń będzie musiał poświęcić więcej czasu na przygotowania, ale jednocześnie za dobry wynik otrzyma więcej punktów. Dlaczego repetytorium maturalne wos jest tak potrzebne w nauce do matury?

Wielowątkowa narracja

Repetytorium maturalne z wiedzy o społeczeństwie zawiera w sobie wszystko, co najważniejsze w przygotowaniach maturalnych. Znajdziemy w nim nie tylko definicje, ale i istotne daty, wydarzenia, sylwetki postaci i wiele więcej. Nauka do matury z tego przedmiotu powinna rozpocząć się na tyle wcześnie, abyśmy mieli czas na przygotowanie się z fundamentalnych dziedzin wiedzy o społeczeństwie. A są to: polityka, prawo, problemy, z którymi zmaga się współczesny świat oraz oczywiście samo społeczeństwo.

Interesujący, choć złożony przedmiot

WOS to jeden z ciekawszych przedmiotów, który jednak nastręcza uczniom sporo trudności podczas nauki. Samo przyswajanie wiedzy w tym przypadku nie jest najważniejsze. Równie istotna jest nauka umiejętności, która pozwoli nam korzystać ze zdobytych informacji i je analizować. Współczesna matura z wiedzy o społeczeństwie składa się z części zamkniętej i otwartej. W tej drugiej przyjdzie nam zmierzyć się z tworzeniem własnego tekstu, który powinien być poparty wcześniej przez nas zdobytą wiedzą. Dlatego tak ważne jest to, aby informacje przyswajać, a nie tylko uczyć się ich na pamięć.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowań do egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie:

– zróżnicowanie materiałów do nauki,

– dobrze opracowany plan działania,

– regularne badanie progresu w nauce (na przykład poprzez testy),

– zdobywanie wiedzy z różnych obszarów nauki (polityka, historia, społeczeństwo),

– regularne sesje nauki, ale i czas na przerwę.